Haber Tarihi : 

14 Nisan 2021 Çarşamba

Antalya Ticaret Borsası, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Antalya Tarım Konseyi’nin işbirliğinde muz E-Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştay’ın sonunda değerlendirme raporuyla sonuç bildirgesi açıklandı.

Muzun dünyada 135 ülkede üretildiği belirtilen raporda, üretim miktarı olarak buğday, mısır ve pirincin ardından 4’üncü sırada olduğu, meyveler arasında ise birinci sırada olduğu kaydedildi.

Rapora göre, muz dünya bitkisel ürünler ticaretinde ilk sıralarda yer alırken, birçok ülkenin temel ihraç ürünü.

Türkiye’nin ekvatora en uzak muz üretilen ülke olduğu belirtilen raporda, Türkiye’de 111 bin 544 dekar alanda 728 bin ton muz üretildiği kaydedildi.

Türkiye’de kişi başı muz tüketiminin 7 kilogram olduğu, kendine yeterlilik oranının ise yüzde 77 olduğu bildirildi.

RAPORA GÖRE, MUZ ÜRETİM ALANI SON 5 YILDA YAKLAŞIK 2 KAT ARTTI

Rapora göre, Hatay ile Manisa hattındaki tüm illerde muz üretimi yapılıyor.

Mersin’de 2020 yılında 56 bin 500 dekar alanda 405 bin ton, Antalya’da ise 51 bin dekar alanda 297 bin ton muz üretildi.

MANAVGAT İSE EN YÜKSEK MUZ YATIRIMININ YAPILDIĞI İLÇE

Muz E-Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde ise önemli saptamalara yer verildi.

Bildirgede, Türkiye’de muz üretim maliyetinin diğer ülkelere kıyasla daha yüksek olduğu, muzun yüksek gümrük vergi oranları ile korunduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca raporda, su tüketimi fazla olan muz üretiminde plansız yapılan üretimlerin ekili alanları çoraklaştırma ihtimali üzerinde de duruluyor.

Bildirgede, örgütlü bir muz üretimi için bölgesel kooperatifleşmenin önemine dikkat çekilirken, “Hollanda hem muz ithal ediyor hem de muz ihraç ediyor. Bunu kooperatifler mezat sistemlerinden yapıyorlar” denildi.