Haber Tarihi : 

5 Nisan 2021 Pazartesi

Sütte arz fazlası mı var,
Sanayici mi üreticiden almıyor, Tarım Kredi Kooperatifleri mi?
Çiğ sütte alım krizi kamuoyunda geniş yer bulurken dün, önce Tarım Kredi Kooperatiflerinden kamuyonu yazılı bir mesaj paylaşıldı.

DİĞER BİR AÇIKLAMA İSE TÜRKİYE SÜT ÜRETİCİLERİ MERKEZ BİRLİĞİ’NDEN GELDİ

“Sanayicilerinden fırsatçılık yapanlara karşılık ve sahada yaşattıkları problemler yüzünden Merkez Birliği olarak Bakanlığımızla birlikte süt regülasyonunu başlatıyoruz” dedi Süt Üreticileri Merkez Birliği.

Birlik Başkanı Tevfik Keskin yazılı açıklamasında; “Son yıllarda Et ve Süt Kurumu ile birlikte yürüttüğümüz süttozu uygulaması sütün fazla olduğu dönemlerde süttozuna çevirerek fiyat istikrarının sağlanmasında büyük önem taşımaktadır.
Süt üreticisinin sigortası olan bu uygulamanın sürdürülebilir bir hayvancılık için kesinlikle devam etmesi için Merkez Birliği olarak birliklerimiz için gerekli kota başvurularını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Pazarlama ve fiyatlandırmadaki en büyük sorunlardan biri arz-talep dengesidir. İşin doğasından kaynaklı mevsimsel olarak bahar aylarında süt üretiminde artışlar görülmekte diğer aylarda ise düşüş yaşanmaktadır. Ciddi sayılabilecek bu dalgalanmalar arz talep dengesini bozmaktadır” dedi.

Mevsimsel olarak süt fazlalığına ilişkin ise; “Mevsimsel arz fazlalığı ise tüm dünya da olduğu gibi sadece bahar aylarıdır. Özellikle bahar aylarında oluşan fazlalığın mutlaka regüle edilmesi şarttır” denildi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada Bakanlıkla birlikte çalışma başlatıldığına yer verilirken, süt sanayicilerinden fırsatçılık yapanlara karşılık ve sahada yaşattıkları problemler yüzünden Merkez Birliği ve Bakanlık olarak süt regülasyonu başlattıkları bildirildi.

Bakanlığın da etkin ve yetkin müdahalesi ile ivedilikle çözüme ulaşıldığını belirten Tevfik Keskin “Üreticilerimizi kimsenin inisiyatifine ve zulmüne bırakmayız” dedi.”