Haber Tarihi : 

29 Mart 2021 Pazartesi

EMTİA PİYASASINDA GEÇTİĞİMİZ HAFTA NEGATİF BİR SEYİR İZLENDİ

Geçen hafta, özellikle Avrupa ekonomilerinde kısıtlamaların artacağına yönelik endişeler ve dolara olan talebin yükselmesi, emtia fiyatlarında gerilemelere yol açtı. Özellikle tarım emtia fiyatlarındaki düşüşler dikkati çekti.

Pamukta yüzde 5'i, şekerde yüzde 4'ü ve buğdayda yüzde 2'yi aşan azalış olurken, kahve fiyatları yüzde 2'ye yakın geriledi. Kakao ve soya fasulyesinde yüzde 1'i aşan, mısırda ise yüzde 1 civarında kayıplar yaşandı.

PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ ŞEKER FİYATINDA DA DEĞER KAYBINA YOL AÇTI

Dünya üretim tahmininin önceki aya göre artması buğdayın fiyatında değer kaybına neden oldu. Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, pamukta tüketim beklentilerindeki artış, ihracat rakamları ile toparlanmaya yol açabilir dedi.

Çin ve ABD arasında artan gerginlik, pamuk talebini olumsuz etkiledi. ABD Tarım Bakanlığı'nın tahmin raporuna göre, dünya pamuk üretim tahminleri önceki aya göre 820 bin azalarak 113,32 milyon balya seviyesinde gerçekleşti.

PAMUK STOKLARI İSE 1,15 MİLYON AZALARAK 94,59 MİLYON BALYA OLACAK

Uluslararası Pamuk Komitesi, küresel tüketim beklentisini 24,5 milyon tona yükseltti. Buğday da geçen haftayı düşüşle tamamladı.

Ergezen, "Dolar endeksindeki yükseliş sürüyor. Tahvil faiz getirilerinde hafif geri çekilme olsa da piyasadaki etkisi fazla hissedilmedi. Çünkü üretim tahminlerindeki artış, satış baskısının artmasına yol açıyor" dedi.