Haber Tarihi : 

27 Haziran 2021 Pazar

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar Türkiye’de 150 adet yer altı su depolama tesisi projesi devam ediyor.

2020 yılı sonuna kadar 19 tanesi bitirilen yer altı su depolama tesislerinin 3 tanesi daha Bursa’da hizmete girdi.

Yer altı barajları sayesinde buharlaşmanın önüne geçilerek, taşkınlara sebep olan kar suları depolanacak.

DEPOLANAN SULAR, KURAKLIK DÖNEMİNDE TARIMSAL SULAMADA DA KULLANILABİLECEK

Devlet Su İşleri 1 Bölge Müdürü Yüksel Tazegül, depolanan suyun ekonomiye katkısı olacağını vurguladı.

Depolanan su ile 70 bin nüfusun içme suyu ve sanayicilerin kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak. 630 bin tarım arazisi sulanacak ve 14 milyon gelir artışı sağlanacak.

KURAKLIK REKOLTEYİ DÜŞÜRDÜ

Denizli’de yaşanan kuraklık ve mevsim normallerinin üzerinde seyir eden hava sıcaklığı nedeniyle haşhaş kozalak bağlamadı. Çok küçük olan haşhaş kapsüllerin içi dolmadı. Geçen yıla göre bu yıl haşhaş rekoltesinde yüzde 70 düşüş bekleniyor.

Denizli’de tarım ürünlerinde kuraklığın etkisi kendini hissettirmeye devem ediyor. Denizli’nin Çal ilçesine bağlı mahallelerde yaklaşık 8 bin dönümlük alanda ekimi yapılan haşhaşlar kuraklığın etkisiyle bu yıl kozalak bağlamadı. Tüm olumsuzluklara rağmen çok küçükte olsa kozalak bağlayan kapsüllerin içi boş kaldı.

MAHSÜL ÜRETİCİNİN MALİYETİNİ ÇIKARTMIYOR

Çal ilçesine bağlı Belevi Mahallesi’nde yaklaşık 30 yıldan bu yana haşhaş üretimi yapan Şerafettin Sarı, bu yıl kuraklıktan çok fazla etkilendiklerini söyledi. Kuraklıkla birlikte aşırı ürün kaybının yaşandığı haşhaş tarlalarının aynı zamanda domuz zararlısıyla da karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Sarı, hasadı yapılacak tarlalarda sabaha kadar domuz nöbeti de tuttuklarına belirtti. Yıllardır haşhaş üretimi yaptığını ancak ilk kez bu kadar çok kuraklık zararı yaşadıklarını anlatan Sarı, “Genelde 2 bin 500 TL masraf yapmışsızdır ama içinden çıkan ürün belki bin 500 TL yapmayacak. Kozaklar ufak, içi yok zaten. Kuraklık çiftçiyi çok etkiledi. Eski yıllarda bu alanda 35-40 dolum haşhaş olurdu. Bu yıl kuraklıktan dolayı 10 dolum olmaz. Yarım dönüm alanı topladık çuvalın dibindeyiz hala. Her mahsul hemen hemen aynı” dedi.

Bölgede üretilen sarı, siyah ve beyaz haşhaş geçen yıl kilogramı 12-13 TL’den kapsül ise kilogramı 13 TL’den satılmıştı.