Haber Tarihi : 

29 Haziran 2021 Salı

Toprak Mahsülleri Ofisi, arpada 320 bin ton ithalat ihalesi başlattı.

Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal yaşanan olağanüstü dönemde olağanüstü tedbirlerin alınabileceğini belirtmişti.

Yapılacak ihale ile alınacak 320 bin ton arpa, yaklaşık ton başına 2 bin 400 liraya mal olacak.

İTHAL EDİLEN ÜRÜNLER İÇ PİYASAYA İSE 1950 LİRADAN SATILACAK

Bu kapsamda yapılacak ithalat ile ülke ekonomisinin zarar uğrayacağını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi tepkili.

CHP Milletvekili Cengiz Gökçel, yerli çiftçinin değil yabancı çiftçinin korunup zenginleştirildiğine dikkat çekti.

Gökçel sözlerine, “Kuraklıktan dolayı üreticilerimiz yüzde 90, hatta yüzde 100 zarar etti. 1 kilogram bile arpa hasat yapamayan çiftçilerimiz oldu. Buna rağmen yurt dışından tonu 2400 TL’ye 100 TL de maliyeti olmak üzere, 2500 TL’ye arpa ithal ettiler” diye devam etti.

İHALEYİ YABANCILAR KAPIYOR

İthal edilen arpa görev zararı olarak daha düşük fiyata satılırken, maliyet hazineye yüklenecek.

Arpa alımı için yapılan ihaleye katılanlar arasında ise sadece 2 Türkiye firması bulunuyor.

9 firmanın katıldığı ihaleyi kazanan diğer 7 firma yabancı.

Diğer tepki gösteren CHP’li vekil ise Ömer Fethi Gürer oldu.

“Yaklaşık 2 bin 400 liraya ithal edilecek arpa TMO tarafından iç piyasaya 1950 liradan satılacak. Bu ne kadar piyasayı dengeleyecek göreceğiz. TMO 1950 TL/Ton fiyatla ihtiyacı olan besici ya da sanayicinin talebini karşılasın. Bu süreçte TMO 2.4 TL/Ton fiyatla ithal edip 1950 TL/Ton fiyatla vereceği arpa, bazı yandaşların eline geçip yine piyasada 2500TL/ton fiyatı ile satılmaması için sıkı denetim ve kontroller sağlanmalıdır. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu dönemki kurum zararı ne kadar olacak, bekleyip göreceğiz” dedi.

TMO’NUN AÇIKLADIĞI TABAN FİYATLAR, YEMDEKİ ARTIŞI TESCİLLİYOR

TMO’nun 2019 yılında arpanın ton başına taban fiyatını 1100 lira, 2020 yılında ise 1275 lira olarak açıkladığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2021 yılı taban fiyatının ise 1750 liraya çıktığına dikkat çekti ve “Buradan da anlaşılıyor ki yem fiyatları son 2 yıl içinde neredeyse iki
katına çıktı. TMO bile arpanın taban fiyatını son 2 yılda yüzde 80’lerin üzerinde artırım yaptı. Ancak çözüm ithalde arandı.3 milyon hektar hububat ekim alanının son 30 yılda ekim dışı kalması bu süreci yarattı ve bu yıl yaşanan kuraklık da sorunu katladı”