Haber Tarihi : 

8 Nisan 2021 Perşembe


Turfanda yeni sezonda patates ve soğan hasadına sayılı günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı Toprak Mahsülleri Ofisi’nin patates ve soğan alımı yapacağını duyurdu.

Buna göre; Toprak Mahsulleri Ofisi, çiftçinin elinde kalan yemeklik patates ve kuru soğanı maliyet fiyatına satın alarak Valilikler aracılığıyla Ramazan öncesi ücretsiz dağıtılacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzası ile "İVEDİ" damgası ile 8 Nisan 2021'de 81 İl Valiliği'ne gönderilen yazıda:
“Üreticilerimizin elindeki arz fazlası yemeklik patates ve kuru soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından alınması yönünde çalışmalara başlanmıştır. Bahse konu yemeklik patates ve kuru soğanlar, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Valiliklerin gözetiminde, ihtiyaç sahibi tüketicilere ücretsiz doğulacak olup Ramazan öncesi dağıtımların başlaması hedeflenmektedir. Valiliklerinizce gerekli ön hazırlıklara başlanılması, bahse konu hedefin gerçekleştirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Gerekli hazırlıkların ivedilikle yapılması ve ürün teslim edilecek (il merkezinde bir nokta) adresin 09 Nisan 2021 tarihi mesai bitimine kadar TMO’ya(tmo.genelmudmluk@hs03.kep.tr) bildirilmesi hususunda, bilgi ve gereğini rica ederim.” Açıklaması yapıldı.

ÜRETİM ALANI VE ÜRETİM MİKTARI DENETLENEREK ALINACAK

Toprak Mahsulleri Ofisi sadece üreticilerden yemeklik patates ve soğan alacak. Tüccar, aracı veya başka kesimlerden patates ve soğan alımı yapılmayacak. Bunun tespiti için üreticinin Çiftçi Kayıt Sistemi'ndeki patates üretim alanına ve üretim miktarına bakılarak alım yapılacak.

Toprak mahsulleri Ofisi Nevşehir ve Niğde ağırlıklı olmak üzere üreticinin elinde kalan tahminen 300 bin ton yemeklik patates ve soğan alımı yapması bekleniyor. Alınan patates ve soğanların satışı yapılmayacak. Valilikler aracılığıyla İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyacı olan yurttaşlara ücretsiz dağıtılacak.

Bu arada geçtiğimiz ay Gündem Özel Programında Merve Ekinci, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye üreticinin elinde kalan patates ve soğanın TMO tarafından alım yapılmasının beklendiğini sormuştu.