Haber Tarihi : 

6 Nisan 2021 Salı

Dünya Bankası, sera gazı emisyonlarında ölçülebilir düşüşler elde etmek ve kömürden çıkışı hızlandırmak adına yeni bir İklim Değişikliği Eylem Planı açıkladı.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, planın temel unsurlarının bankanın yönetim kuruluna sunulduğunu ve acil önlem alınması gerektiğinin altını çizdiğini söyledi.

Bankanın son beş yılda 83 milyar dolarlık iklim finansmanı sağladığını ve rakamın 2020’de 21,4 milyar dolarla zirveye çıktığını, ancak yeni planla bu seviyelerin de artacağını belirtti.

YENİ PLANDA FİNANSMAN KARARLARI VERİLECEK

Yeni plan, küresel ısınmayı sınırlama çabaları doğrultusunda finansman kararları vermeyi taahhüt ediyor.
Birçok kampanyacının ısrar ettiği gibi fosil yakıtların finansmanını durdurma taahhüdünde bulunmuyor.

Yapılan açıklamada, “İklim değişikliği, yoksulluk ve eşitsizliğe yönelik toplu tepkilerimiz çağımızın seçimlerini tanımlıyor” dendi.

Malpass, bu hedeflere ulaşmak için Dünya Bankası Grubu finansmanının ortalama yüzde 35’inin önümüzdeki beş yıl içinde iklimle birlikte yarar sağlayacağını söyledi.

Ayrıca Malpass, bankanın iklim finansmanının yüzde 50’sinin uyum ve dayanıklılığı destekleyeceğini ifade etti.

Banka sera gazı emisyonlarının azaltılmasına, adaptasyona ve dayanıklılığa daha fazla odaklanmayı kolaylaştıran yeni ölçütleri benimseyecek ve yeni Ülke İklim ve Kalkınma Raporları aracılığıyla iklim çalışmalarını genişletecek.