Haber Tarihi : 

28 Mart 2021 Pazar

DÜNYANIN EN BÜYÜK DENİZ YOLU OLAN SÜVEYŞ KANALI 1 HAFTADIR KAPALIYDI

Süveyş Kanalı son 1 haftadır büyük bir krize ev sahipliği yapıyor. Kanalda karaya oturan dev bir gemi, deniz trafiğini kapattı. Geminin günlük zararı 10 milyar doların üzerinde. Japon bir firmaya ait gemi 400 metre uzunluğunda, 20 bin konteyner taşıma kapasiteli yük gemisi.

Gemi 24 Mart'ta kanal yolunda yakalandığı kum fırtınası sonrası rotadan çıkıp, kıyıya çarparak kanalda sıkışmıştı. Panama bandıralı gemi, Çin’den Hollanda’nın Rotterdam Limanı’na giderken karaya oturdu.
220 bin tonluk geminin kurtarılması için römorklar ve iş makineleriyle çalışmalar beşinci gününe girerken, geminin tekrar yüzdürülmesi nihayet sağlandı.

KANAL NE ZAMAN TRAFİĞE AÇILICAK

Kanalın trafiğe ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor. Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan 24 metre derinliğe ve 205 metre genişliğe sahip kanalda trafik kaza nedeniyle askıya alındı. Trafiğin durdurulması, koronavirüs nedeniyle sıkıntı yaşayan lojistik hatlarındaki sorunları derinleştirdi.

Kanalı enlemesine tıkayan gemiyle ilgili bir haftadır devam eden kurtarma çalışmalarında ise sona gelindi. Gemi, saplandığı karadan kurtarıldı. Öte yandan, sosyal medyada da geminin yeniden hareket ettiğine dair görüntüler paylaşıldı.